За останні кілька місяців споживачі послуг з водопостачання на території Фонтанської ОТГ отримали від «Інфоксводоканалу» листи попередження про відмову від надання послуги та одностороннє розірвання договору водопостачання. Товариство мотивує цей крок тим, що вуличні мережі в населених пунктах громади, по яким постачається вода споживачам, не перебувають на балансі або в користуванні «Інфоксводоканалу», що нібито є порушенням Ліцензійних умов, на підставі яких підприємство багато років провадить свою діяльність.
Також споживачам пропонується самостійно знайти на території громади інше підприємство водопостачання, яке буде виконувати функції виконавця послуг замість «Інфоксводоканалу», а сільській раді – взяти на себе всю відповідальність за наслідки припинення водопостачання споживачам на території громади.
Суть проблеми полягає в тому, що «Інфоксводоканал», користуючись монопольним становищем, намагається піти легким шляхом – вирішити їх за рахунок споживачів та сільських рад.
Ця ситуація нагадує те, коли власники абонентських водопроводів заробляють кошти на підключені нових абонентів, а коли нових підключень не залишається, залишають їх напризволяще.
В цій ситуації багато жителів звертаються до сільської ради за допомогою.
Проте, для вирішення цієї проблеми всі повинні правильно розуміти ситуацію, щоб не давати можливості собою маніпулювати, користуючись необізнаністю.
По-перше, з правової точки зору, погрози «Інфоксводоканалу» припинити в односторонньому порядку зобов’язання по договору водопостачання споживачам є грубим порушенням законодавства та не припустимі.
Цивільне законодавство передбачає лише дві підстави для односторонньої відмови від зобов’язання – на підставі, встановленій в договорі, або в законі.
Це спроба з позиції сили нав’язати вигідне для себе вирішення проблеми.
По-друге, необхідно розуміти, що виконати вимоги «Інфоксводоканалу» щодо передачі їх договірних зобов’язань іншим підприємствам водопостачання на території громади з встановленням приладів обліку та інших технологічних споруд та пристроїв, перезаключення договорів з абонентами, а їх 7200, для задоволення питних та господарсько-побутових потреб у номативно-обґрунтованих обсягах – просто неможливо. Потрібен де який час для запровадження нової системи водопостачання в громаді.
До речі, цей факт визнають навіть в «Інфоксводоканалі», що підтверджується їх листами до сільської ради, в яких вони вимагають переобладнати систему водопостачання в громаді у відповідності до нормативів, встановлених законодавством України та пропонують на перехідний період укласти договір на технічну експлуатацію вуличних мереж водопостачання на території Фонтанської громади. Така позиція була Инфокса в першому листі до сільради, в подальшому листуванні Інфокс це питання більше не порушивав і на зустрічі з керівництвом громади відмовився від оренди. Отже вихід дуже простий…
Виявляється для вирішення проблеми можливо – просто укласти відповідні договори з сільськими радами на технічну експлуатацію вуличних мереж водопостачання. Сільська рада готова взяти на себе витрати з поточного та капітального ремонту вуличних мереж і передати в управління Інфоксводоканалу, но відповіді чіткоі нема.
Виявляється проблема не в споживачах, мережах, сільських радах, чи інших чинниках, а в не бажанні «Інфоксводоканалу» зробити дуже простий крок, який вирішить ним же створену проблему.
Отже, що робить в цій ситуації Фонтанська сільська рада?
Разом з іншими сільськими радами Одеського району, яких торкнулася ця проблема, Фонтанська сільська рада займає законну позицію та наполягає на неприпустимості з боку «Інфоксводоканалу» в односторонньому порядку припиняти водопостачання споживачам на території Фонтанської ОТГ та вимагає перестати шантажувати людей. Для цього сільська рада звертається з листами до «Інфоксводоканалу» та державних органів різних рівнів.
Разом з іншими сільськими радами Фонтанська сільська рада пропонує «Інфоксводоканалу» укласти відповідні договори користування мережами.
Разом з іншими сільськими радами Фонтанська сільська рада пропонує розробити довгострокову дорожню карту на 4-5 років для переобладнання системи водопостачання в громаді згідно нормативних вимог законодавства України.
Виконання цих кроків допоможе, по-перше – захистити законе право людей отримувати якісні послуги водопостачання вчасно та безперервно, по-друге – наддасть необхідний час сільським радам для переобладнання системи водопостачання в громаді.
Позицію Фонтанської сільської ради на всіх нарадах, які відбуваються з цього питання, представляє заступник голови Петро Щирба.
Наступна нарада з цього питання повинна відбутися найближчим часом у заступника голови Одеської обласної державної адміністрації, на якій планується донести позицію Фонтанської сільської ради для розв’язання виниклої ситуації з незаконними діями «Інфоксводоканалу».
Про результати наради та перебіг вирішення ситуації Фонтанська сільська рада буде і далі інформувати жителів громади.
З повагою, сільський голова Наталія Крупиця