Світле

Світле – селище Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області в Україні.

Історія селища, можливо і має давнє коріння, як землі, у складі Херсонської, згодом Одеської губернії ( від 1830 – их років), але, на жаль, історичні мапи мовчать про поселення на сучасній території Світлого.

1910 – ті перші поселення на цих територіях згадують на початку 1909.

1920 – 30 –ті землі перебували у складі Одеської губернії, а саме Антоново-Кодинцевскої волості (району з 1923 року, Комінтернівського до 2016 року, згодом перейменований у Лиманський), на межі колишнього колоніального німецького поселення Гільдендорф ( сучасна територія села Красносілка) та Олександрівки ( тієї ж волості).

Історико – географічні мапи (німецькі та Ільїна) з сайту kraeved.od.ua доводять цей факт, а ще натякають на появу першої назви селища – Глибока Балка.

На фрагментах карт балка, що мала назву «Чорна» – територіально відповідає сучасній території нашого селища. «Чорною» назвали через розміри балки, як позначили на карті, була вона доволі глибокою.

1940 –ві світ сколихнула Друга Світова війна.

Не оминула біда і Одесу.  Території Світлого і Олександрівки – стали тилом Приморської армії. Воїни 6 – ого прикордонного загону і 3 – го полку морської піхоти мужньо боронили свій дім, а згодом віддали свої життя на передовій.

У знак пам’яті та пошани, захисникам кордонів міста, між Аджаликським лиманом та залізницею, на в′їзді до селища, височіє меморіал «Курган Слави», частина ланцюга монументів Поясу Слави , спорудженого у 1967 році.

1950 – 60 – ті на базі колгоспу «Перемога» створили радгосп «Одеський».

Близькість до міста сформувала спеціалізацію господарства: овочівництво та тваринництво ( скотарство і свинарство стали провідними галузями). У важкий післявоєнний час люди отримали роботу, на зміну кільком збудованим землянкам в селищі з’явилися гуртожитки, столова, клуб (де з оповіді нашої жительки організовували танці і «крутили» кіно), працював фельдшерський пункт, а у 1956 році – відкрилась Малокрасносільська початкова школа ( для 1 – 3 класів). Селище розросталось новими мешканцями.

Точної дати немає, але саме в 50 – ті селище отримало свою другу назву – Малокрасносілка. Чому назву сьогодні село має «Світле» історії невідомо.

1990 – ті роки незалежності внесли свої зміни. Проте, не зважаючи на буремні 90 – ті, в селищі відкриває свої двері нова будівля Світлівської початкової школи, збудована коштами мешканців: подружжя меценатів Раулєц Борисом і Єлизаветою.

День селища припадає на 2 серпня – релігійне свято Святого Пророка Іллі. Започатковано від дня закладання першої цеглини, на забудову церкви.

Навколишні садові товариства вже давно стали частиною життя селища, тож в єдності сила.