Домашнє насильство – це дії або, навпаки, бездіяльність не тільки фізичного, а й психологічного, сексуального або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї або між родичами, незалежно від того, спільно чи окремо вони проживають.
ОСОБА, ЯКА ПОСТРАЖДАЛА ВІД ДОМАШНЬОГО НАСИЛЬСТВА – це особа, яка зазнала домашнього насильства у будь-якій формі.
ФОРМИ ДОМАШНЬОГО НАСИЛЬСТВА:
ФІЗИЧНЕ НАСИЛЬСТВО | ПСИХОЛОГІЧНЕ
НАСИЛЬСТВО |
ЕКОНОМІЧНЕ
НАСИЛЬСТВО |
СЕКСУАЛЬНЕ
НАСИЛЬСТВО |
заподіяння тілесних ушкоджень, незаконне позбавлення волі, мордування, залишення в небезпеці, ненадання допомоги, заподіяння смерті. | словесні образи, погрози, приниження, переслідування, залякування, обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, що спричиняють невпевненість, нездатність захистити себе, шкоду психічному здоров’ю. | умисне позбавлення житла, їжі, одягу, коштів чи документів, перешкоджання в отриманні лікування, заборона працювати, примушування до праці, заборона навчатися. | будь-які ДІЯННЯ сексуального характеру (примушування до сексу або до спостерігання за статевими зносинами інших людей, дотики до інтимних частин тіла тощо), вчинені без згоди особи. |
Законодавство: Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2229-19#Text)
Цей Закон визначає організаційно-правові засади запобігання та протидії домашньому насильству, основні напрями реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, спрямовані на захист прав та інтересів осіб, які постраждали від такого насильства.
Інформація про відповідальних осіб Фонтанської сільської ради з питань запобігання та протидії домашньому насильству
ПІБ | посада | телефон | № та дата документа | Інформація
|
Бабічев Федор Петрович | Перший заступник сільського голови | 0660086518 | Розпорядження № 23/2021-СР
Від 01.04.2021р |
Координатор з питань здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі та забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на території Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області |
Шаповалова Оксана Миколаївна | Староста с. Крижанівка | 0975310386 | Розпорядження
№ 23/2021-СР від 01.04.2021р
|
Відповідальна особа за виявлення фактів насильства на території Крижанівського старостинського округу |
Прудніков Віталій Костянтинович | Староста с.Нова Дофінівка | 0993555005 | Розпорядження
№ 23/2021-СР від 01.04.2021р
|
Відповідальна особа за виявлення фактів насильства на території Новодофінівського старостинського округу |
Фатєнков Євгеній Олексійович | Староста
с. Олександрівка |
0503153313 | Розпорядження
№ 23/2021-СР від 01.04.2021р |
Відповідальна особа за виявлення фактів насильства на території Олександрівського старостинського округу |
Дубровіна Ірина Валентинівна | Спеціаліст І категорії відділу соціального захисту населення | 0949243379 | Розпорядження
№ 23/2021-СР від 01.04.2021р |
Відповідальна особа, яка проводить роботу з прийому та реєстрації заяв і повідомлень про вчинення домашнього насильства і насильства за ознакою статі на території Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області |
Якщо ви зазнали будь-якого з видів насильства або розумієте, що існує загроза його скоєння, пам’ятайте, що найголовніше правило
НЕ МОВЧАТИ!
Телефони гарячих ліній
- 102 – районний відділ поліції головне управління Національної поліції;
- 103 – швидка медична допомога;
- 15-47 – Урядова «гаряча лінія» для осіб, які страждають від домашнього насильства та насильства за ознакою статі на насильства щодо дітей. Дзвінки є безкоштовними зі стаціонарних та мобільних телефонів, анонімними та конфіденційними;
- Правова допомога 0 800 213 103 ( безкоштовно і цілодобова)
Національна гаряча лінія з питань протидії домашнього насильства
«Не мовчи –дзвони! Разом ми попередимо насильства»
0800 500 335 або 386 з мобільного
Анонімно, безкоштовно та цілодобово постраждалі від домашнього насильства можуть отримати підтримку та допомогу на “гарячій” лінії. Поради щодо того, як себе поводити, куди звертатися, юридична та психологічна консультації будуть надані конфіденційно. Лінія корисна на стадії запобіганню домашньому насильству. Також більшість звернень, що фіксуються, стосуються допомоги при психологічному насильстві.
Отримати консультацію фахівців Національної гарячої лінії можна також за:
- мобільним телефоном: 11-61-23
- мобільниим та стаціонарним телефонами 080-050-03-35
- скайпом: lastrada_ukraine
- онлайн-зверненням на сайті https://la-strada.org.ua/ucp_mod_support_ask_1.html
- електронною поштою info@la-strada.org.ua
Інші корисні номери
Служба у справах дітей Фонтанської сільської ради
Одеська область Одеський район с. Крижанівка, вул. Ветеранів,5, каб. №7 (048) 796 29 68,
якщо від насильства страждають діти, або діти стали його свідками;
Національна дитяча гаряча лінія
0800 500 225 безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів
116 111 безкоштовно з мобільних телефонів
Протидія торгівлі людьми
За статистичними даними, на території Фонтанської сільської ради факти щодо торгівлі людьми не виявлено.
Законодавство : Закон України «Про протидію торгівлі людьми»
(https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3739-17#Text)
Цей Закон визначає організаційно-правові засади протидії торгівлі людьми, гарантуючи гендерну рівність, основні напрями державної політики та засади міжнародного співробітництва у цій сфері, повноваження органів виконавчої влади, порядок встановлення статусу осіб, які постраждали від торгівлі людьми, та порядок надання допомоги таким особам.
Торгівля людьми – здійснення з метою експлуатації вербування, перевезення, передачі, приховування чи отримання людей шляхом погрози силою або її застосування чи інших форм примусу, викрадення, шахрайства, обману, зловживання владою чи вразливістю стану або шляхом підкупу у вигляді платежів чи вигод для одержання згоди особи, яка контролює іншу особу. Таке визначення торгівлі людьми дає ” Протокол з попередження торгівлі людьми, особливо жінками і дітьми”, який доповнює Конвенцію ООН про боротьбу з транснаціональною організованою злочинністю.
Торгівля людьми – це сукупність таких ознак:
- вербування;
- перевезення;
- передача;
- продаж;
- усиновлення (удочеріння) у комерційних цілях, використання в порнобізнесі;
- використання у військових конфліктах;
- залучення до злочинної діяльності;
- трансплантація чи насильницьке донорство;
- примус до заняття проституцією;
- рабство і ситуації, подібні до рабства;
- примусова праця;
- залучення в боргову кабалу;
- використання шантажу, погроз, насильства.
Проведені заходи з напрямками роботи :
В кожному закладі освіти Фонтанської сільської ради призначений відповідальний ( наказом по закладу освіти) за протидію домашньому насильству. Класні керівники постійно проводять виховні години, години спілкування, на яких розкриваються теми насилля, жертви. На інформаційних стендах та веб сайтах закладів освіти висвітлено інформацію та телефони довіри. Учні, які перебувають у складних життєвих обставинах, знаходяться на особливому контролі класних керівників та адміністрації школи. Заклади освіти активно співпрацюють з територіальними відділами превенції, « центром первинної медико-санітарної допомоги», службою у справах дітей, ГО «Молодіжний центр розвитку» та запрошують лекторів для проведення тренінгів, бесід з учнями.
Інформаційно-роз’яснювальна робота
Статті / Відеоматеріали з напрямку роботи :
https://www.msp.gov.ua/timeline/?t=165&from=&till=&m=1
https://www.msp.gov.ua/timeline/Protidiya-torgivli-lyudmi.html
Гендерна Політика
Гендерна політика — це діяльність державних інституцій, у т.ч. органів місцевого самоврядування спрямована на здійснення (безпосередньо або опосередковано) та гарантування рівних прав, свобод і можливостей для жінок і чоловіків, утвердження гендерної демократії та формування гендерної культури в суспільстві.
Що таке ґендер? Часто коли говорять про ґендер, насамперед, мають на увазі очікування суспільства по відношенню до чоловіків та жінок, які соціальні ролі вони мають виконувати. Ґендер – це не лише про відмінність за біологічними ознаками між чоловіками та жінками. Ґендерна теорія передбачає зміну соціальної реальності, яка відображає потреби сучасного сьогодення та має мету – забезпечення гендерної рівності.
Принцип ґендерної рівності закріплений в Конституції України. Стаття 3 Конституції закріплює рівність чоловіків та жінок в усіх сферах життя. Окрім даної норми гендерної рівності торкаються ст. 21, 24, 51. Частина третя ст. 24 Конституції України безпосередньо присвячена подоланню дискримінації стосовно жінок в Україні та наголошує на тому, що рівність прав жінок i чоловіків забезпечується наданням жінкам рівних із чоловіками можливостей у громадсько-політичній та культурній діяльності, у здобутті освіти та професійній підготовці, у праці та винагороді за неї i так далі.
Відповідно до Закону України «Про забезпечення рівних прав і можливостей чоловіків та жінок» ґендерна рівність трактується як рівний правовий статус жінок і чоловіків та рівні можливості для його реалізації, що дозволяє особам обох статей брати рівну участь у всіх сферах життєдіяльності суспільства.
Її основні компоненти:
– рівні права жінок і чоловіків – відсутність обмежень чи привілеїв за ознакою статі;
– рівні можливості жінок і чоловіків – рівні умови для реалізації рівних прав жінок і чоловіків.
Куди звертатись у випадку гендерної дискримінації:
- Письмові звернення можна надсилати за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008; на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua.
- В Україні також діє Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації громадської організації «Ла Страда».Можна звернутися за тел.:0 800 500 335 або короткий номер з мобільного : 116 123 а також Урядова гаряча лінія з питань допомоги постраждалим від насильства : 1547
- Якщо під час вчинення гендерноїдискримінації було скоєно адміністративне або кримінальне правопорушення, тоді потрібно звернутись до органів поліції: 102
Інформаційно-роз’яснювальна робота