Крижанівська сільська рада нагадує та попереджає, що спалювання опалого листя та сміття є дуже шкідливим для навколишнього середовища та здоров’я людини.
При спалюванні листя в атмосферне повітря виділяються шкідливі речовини, такі як пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і ряд канцерогенних сполук, які викликають захворювання дихальних шляхів, знижують імунітет людини, посилюють негативний перебіг хронічних захворювань. Так, в тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопрен, що здатен викликати у людини захворювання на рак. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин.
Разом з листям горить сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. Тільки при спалюванні поліетиленового пакету в повітря надходить до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Саме вони як правило, стають причиною першіння в горлі, кашлю. Щільний чорний дим від тління пластикового сміття містить канцерогенні поліциклічні вуглеводні. При горінні гуми, окрім згаданого, утворюються канцерогенна сажа і сприяючі респіраторним захворюванням оксиди сірки. Постійно подразнений димом епітелій слизової оболонки дихальних шляхів не здатен протистояти мікробам. Особливо погано тим, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзиліти. До вогнища нерідко потрапляють ДВП, ДСП, фанера. Ці матеріали містять формальдегідні смоли, до складу яких входять формальдегіди і можуть бути пофарбовані масляною фарбою, що містить свинець.
Науково доведено, що забруднення повітря від спалювання листя та сміття набагато сильніше, ніж від промислових викидів та викидів автомобільного транспорту: година вдихання диму при спалюванні опалого листя дорівнює п’ятигодинному перебуванню на автомагістралі.
Вдихання чадного газу може призвести до головного болю, втрати свідомості, загострення респіраторних захворювань. Найбільш вразливими до дії диму є діти, люди похилого віку і ті, хто страждає захворюваннями серця або легенів.
Особливо важко доводиться людям, що страждають на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзиліти. Як зазначають лікарі, за останнє десятиріччя зросла кількість алергіків постраждалих від виділення токсичних речовин, що містяться в димі від вогнищ.
Дихати димом з дня на день мало кому приємно, тому єдиний вихід не палити – підвищувати свідомість населення, щодо шкідливості диму. Кожен з нас має законне право на безпечне для життя і здоров’я навколишнє середовище, що гарантує стаття 50 Конституції України.
Крім того, за спалювання сухої рослинності передбачена адміністративна відповідальність за ст.ст. 77 та 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Штрафні санкції складають від 340 до 1700 грн.
Що робити, якщо ви стали свідками спалювання листя або сміття?
Якщо ви стали свідками спалювання листя або сміття слід зателефонувати у Поліцію за номером «102» для зупинки правопорушень та притягнення винних осіб до відповідальності. Відповідно до статті 255КпАП саме посадові особи органів внутрішніх справ (Національної поліції) можуть скласти протокол за вчинення порушення передбаченого ст. 152 КпАП.
Будьте пильними, бережіть здоров’я своє та оточуючих людей!