Спротив триває: історія кримськотатарського активіста Владлена Абдулкадирова

Сьогодні розповідаємо історію кримськотатарського активіста Владлена Абдулкадирова, який брав активну участь у громадському житті та був незаконно засуджений до 12 років колонії суворого режиму.
➡ Життя до затримання
Абдулкадиров Владлен Васильович народився 28 грудня 1979 року у місті Наманган, Узбекистан, куди була депортована його родина радянським режимом у 1944 році
У віці 22 років він повернувся до Криму.
З 2004 по 2015 рік Владлен працював завідувачем складу у компаніях “MARS” та “Будівельна компанія”. Останні кілька років він займався ремонтом мобільних телефонів.
Владлен організовував святкування мусульманських свят для дітей, брав активну участь у благоустрої села Строгонівка, у якому він оселився — так, наприклад, він з односельцями домігся встановлення дитячого майданчика, будівництво якого, проте не встигли завершити через його незаконний арешт.
➡ Що вигадали окупанти
27 березня 2019 року в окупованому Криму проходили наймасовіші обшуки у будинках кримських татар за останні роки за так званою “справою кримських мусульман”, за кілька годин затримали 23 осіб, серед яких був і Владлен Абдулкадиров.
12 травня 2022 року “суд” ростова-на-дону виніс незаконний вирок кримському татарину, засудивши його до 12 років позбавлення волі у колонії суворого режиму, з яких перші 5 років у в’язниці та обмеження волі на рік після звільнення.
“Шість хвилин судді знадобилося для вироку. (…). З вироку мало хто взагалі щось зрозумів, ми стояли здивовані та дивилися один на одного” — коментувала засідання його дружина, Гулізар Абдулкадирова.
➡ Чому Владлена Абдулкадирова затримали насправді?
Як і багато інших кримських татар, Владлен став об’єктом переслідування з боку окупаційної адміністрації.
Окрім активної участі в житті своєї громади, Владлен активно підтримував незаконно засуджених: відвідував засідання окупаційних “судів”, передавав посилки політв’язням в СІЗО, підтримував їхні сім’ї.
➡ Де зараз Владлен Абдулкадиров?
Наразі відомо, що політв’язень перебуває у в’язниці №2 міста єлець липецької області рф. Ще під час перебування у російському СІЗО перед “судом” у нього почалися болі у спині через неналежні умови, які посилилися після етапування до в’язниці, коли йому доводилося нести власні речі у закутих у кайдани руках.
У в’язниці Абдулкадирову зробили рентген, проте у повноцінному обстежені йому було відмовлено. Владлена утримують у маленькій камері на чотирьох осіб, і періодично він, як і багато інших політв’язнів-мусульман, змушений відмовлятися від харчування, оскільки не може їсти їжу, яку не дозволяє його релігія.
Від неналежного харчування страждає печінка, погіршується зір, почали турбувати нирки. “Від болю він не міг довго перебувати в одному становищі, права нога німіє. Нам важко вдалося домогтися дозволу на проведення обстеження МРТ у приватній клініці єльця. Обстеження показало, що у поперековому відділі є зміщення та запалення грижі”, – розповідає дружина Гульзар Абдулкадирова.
З жовтня 2023 року Владлена не випускають на прогулянки через відсутність “спеціалізованого” взуття, яке адміністрація в’язниці відмовилася йому видати, до того ж заборонивши мати власний одяг.
У березні 2024 року його оштрафували на тисячу рублів через відмову вийти на роботу: він чекав, поки лікарі проведуть обстеження, але це не вважали поважною причиною.
Здоров’я Абдулкадирова продовжує дедалі погіршуватися через неналежні умови утримання та відсутність належної медичної допомоги.
11 липня 2024 року Владлен був незаконно переміщений з липецької області рф до колонії №21 архангельської області рф за майже три тисячі кілометрів від Криму.
***
Матеріали підготовлені в рамках інформаційної кампанії #10роківСпротиву спільно з Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. Інформаційна кампанія є частиною заходів до Дня спротиву окупації Криму.