За ініціативи Служби у справах дітей спільно з Доброславським відділом Одеської філії Одеського обласного центру зайнятості проведено інформаційний захід щодо “Запровадження послуги патронату у Фонтанській територіальний громаді.”
Також хочемо нагадати:
Кожна дитина для її гармонійного розвитку повинна зростати у сімейному оточенні в атмосфері щастя, любові і розуміння. І у разі, коли сім’я дитини не має таких умов, обов’язком держави є забезпечення перебування в таких умовах, які найменш травматично впливають на її психологічний стан та забезпечують найкращі інтереси дитини.
Постановою Кабінету Мінстрів України від 20.08.2021 року № 893 запроваджено надання послуги патронату, що допоможе дитині за будь-яких обставин зростати та розвиватись у сімейному середовищі, уникаючи потрапляння до інтернатних закладів. Основна мета патронату – збереження сім’ї для дитини або ж забезпечення іншого вирішення ситуації з урахуванням найкращих інтересів дитини.
Що таке патронат?
Патронат над дитиною згідно із статтею 252 Сімейного кодексу України це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин.
Хто може стати патронатним вихователем?
Кандидатом у патронатні вихователі може бути особа, в тому числі фізична особа – підприємець, яка провадить підприємницьку діяльність за визначеним видом економічної діяльності (КВЕД 97.00 та/або КВЕД 88.91, та/або КВЕД 85.59) відповідно до відомостей з ЄДРПОУ (далі – особа, яка провадить підприємницьку діяльність), яка виявила бажання виконувати обов’язки патронатного вихователя на професійній основі, а також:
може створити влаштованій дитині належні умови для проживання, навчання та розвитку, здійснення санітарно-гігієнічних процедур;
має повнолітнього члена своєї сім’ї (чоловіка або дружину, сина чи доньку, іншого члена сім’ї) чи іншу повнолітню особу, яка готова бути помічником патронатного вихователя та разом з кандидатом у патронатні вихователі пройти навчання і надавати допомогу у догляді за дитиною, влаштованою під патронат
Як довго дитина може перебувати під патронатом?
Строк перебування дитини у сім’ї патронатного вихователя не може перевищувати трьох місяців і встановлюється органом опіки та піклування за результатами розгляду питання на засіданні комісії з питань захисту прав дитини та з урахуванням результатів оцінки рівня безпеки або оцінки потреб сім’ї/особи.
Орган опіки та піклування у разі наявності обставин, що обґрунтовують необхідність і доцільність перебування дитини у сім’ї патронатного вихователя понад зазначений строк, може прийняти рішення про його продовження не більш як до шести місяців відповідно до висновку міждисциплінарної команди.
Яким чином фінансується послуга з патронату над дитиною?
Виплата соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя та оплата послуги патронату над дитиною (грошового забезпечення патронатного вихователя і помічника патронатного вихователя) здійснюється за рахунок коштів державного бюджету протягом усього строку перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя.
Соціальна допомога виплачується на кожну дитину, влаштовану до сім’ї патронатного вихователя, та використовується патронатним вихователем у повному обсязі для задоволення її потреб.
Розмір соціальної допомоги становить 2,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку на місяць, для дітей з інвалідністю – 3,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку на місяць.
У разі залучення до надання послуги патронату над дитиною патронатного вихователя із числа осіб, які провадять підприємницьку діяльність, розмір грошового забезпечення патронатного вихователя за надану послугу патронату над дитиною становить три з половиною мінімальної заробітної плати на місяць.
У разі коли до сім’ї патронатного вихователя влаштовано дитину віком до одного року, дитину з інвалідністю, малолітню або неповнолітню вагітну, ВІЛ-інфіковану дитину або одночасно троє і більше дітей, розмір грошового забезпечення за надану послугу патронату над дитиною збільшується на 10 відсотків за кожну дитину.
Розмір грошового забезпечення за надану послугу патронату над дитиною за готовність до влаштування дитини під патронат, коли в сім’ї патронатного вихователя не перебувають діти, у період між вибуттям однієї дитини та влаштування наступної становить одну мінімальну заробітну плату.
Грошове забезпечення помічнику патронатного вихователя, у тому числі з числа осіб, які провадять підприємницьку діяльність, включає оплату за:
надану послугу патронату над дитиною, влаштованою до сім’ї патронатного вихователя (щомісяця не пізніше 10 числа);
Розмір грошового забезпечення помічника патронатного вихователя за надану послугу патронату над дитиною, влаштованою до сім’ї патронатного вихователя, становить одну мінімальну заробітну плату на місяць.
Фахівці служби у справах дітей Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області чекають всіх зацікавлених осіб на консультацію за адресою с. Крижанівка, вул. Ветеранів, 5, кабінет № 7.